1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie Filia w Ełku

SZCZEPIENIA KOMBATANTÓW

Dzięki wspólnym działaniom 1WSzKzP SPZOZ-Filia w Ełku oraz 4 W-M BOT zaszczepieni zostali kombatanci z obszaru terytorialnego VIII Obwodu Profilaktyczno-Leczniczego.

 Zespół Szczepienny składający się z lekarza oraz pielęgniarki szczepiennej z 1.Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie – Filia w Ełku oraz ratowników medycznych wraz z kierowcą pojazdu sanitarnego 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zabezpieczyli szczepienia kombatantów w zasięgu terytorialnym VIII Obwodu Profilaktyczno-Leczniczego, w miejscach ich stałego zamieszkania. Są to kombatanci, którzy samodzielnie lub z przyczyn zdrowotnych nie mogli udać się do stacjonarnych punktów szczepień.

 Zespół przed podaniem szczepionki kwalifikował pacjenta poprzez wywiad medyczny i badanie lekarskie. Dopiero po pełnej procedurze kwalifikacyjnej, która obowiązuje we wszystkich tradycyjnych punktach szczepień oraz przy braku przeciwwskazań, pacjent mógł być poddany szczepieniu przeciwko covid-19, przyjmując przy tym pierwszą dawkę. Następnie dokonywana była obserwacja stanu zdrowia zaszczepionego kombatanta aby w razie wystąpienia jakichkolwiek komplikacji, móc udzielić profesjonalnej opieki medycznej.

 Mając na uwadze wiek oraz zagrożenie zakażeniem SARS-CoV-2, chcieliśmy zapewnić kombatantom w sposób bezpieczny i komfortowy możliwość zaszczepienia się.

 Do szczepienia zgłosiło się 31 kombatantów. Wyjazdowy Zespół Szczepienny w ramach powyższej akcji udzielił pomocy kombatantom z Elbląga, Kętrzyna, Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna, Ostródy, Pisza i Giżycka.

 „Podziwiam i dziękuję za całkowite oddanie, zaangażowanie, zapał i determinację w realizacji tak ważnego zadania. Miałam okazję być naocznym świadkiem i przekonać się osobiście jak rzetelnie i prawidłowo przebiega cała akcja, zobaczyć wdzięczność i radość w oczach naszych zaszczepionych już kombatantów, którzy do tej pory byli mocno zaniepokojeni tym, że może nie uda im się pokonać walki z koronawirusem, gdyż w ich mocno już podeszłym wieku nie mogli stanąć w pierwszych szeregach do tego boju, ale na szczęście mają godnych następców.” – P. Lidia KUSZ, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu

Tekst:
ppor. Urszula Orłowska, 1WSzKzP SPZOZ-Filia w Ełku
Paulina Kucińska, 4W-M BOT

Skip to content