Ułatwienia dostępu

Skip to main content

aktualności

Nowatorska operacja prosto z USA w Szpitalu Wojskowym w Ełku

| admin | Aktualności

W dniu 22.08.2023 zespół neurochirurgów 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Ełku we współpracy z pracownikami: Kliniki Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Nowym Jorku w USA (Upstate Medical University), Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego (Nencki Institute of Experimental Biology) I Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku. Zespół, w którego skład wchodzili wybitni specjaliści m.in. Professor of Neurosurgery Harish Babu, Prof. Dr Hab. n. med. A Hermanowicz, Dr n. biol. Jan Kamiński, Dr n. med. Andrzej Rysz, Dr Zbigniew Matoszko i Dr Jacek Malinowski, przeprowadził przełomowy zabieg operacyjny leczenia padaczki lekoopornej.

Zabieg leczenia padaczki lekoopornej był już trzecim z kolei dokonanym przy współpracy lekarzy i naukowców z USA oraz Polski. Oddział Neurochirurgii 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Ełku jest jedynym ośrodkiem wykonującym ten zabieg metodą stereotaktyczną w Polsce. Wojskowy Szpital Kliniczny w Ełku ma także doświadczenie w leczeniu tej niezwykle ciężkiej choroby innymi metodami. W ośrodku udało się wyleczyć lekooporną padaczkę już u 29 chorych.

               Dodatkowo wyżej wymieniony zespół trzy dni później (tzn. 25.08.2023) wykonał 3 zabiegi implantacji nowoczesnego systemu głębokiej stymulacji mózgu (DBS) u chorych z dystonią, drżeniem samoistnym i chorobą Parkinsona. Wszechstronność i profesjonalizm ełckich neurochirurgów został doceniony podpisaniem umowy o współpracy pomiędzy Oddziałem Neurochirurgii 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Ełku oraz ośrodkiem w USA dzięki czemu będzie możliwa wymiana pracowników i ich dalszy rozwój na najwyższym poziomie.

                Ełccy neurochirurdzy we współpracy z wyżej wymienionymi ekspertami stanowią trzon Nowoczesnego Centrum Leczenia Guzów Mózgu. Kluczowym punktem projektu i co najważniejsze będącym już w realizacji, jest instalacja ultranowoczesnego 3-Teslowego Rezonansu Magnetycznego w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Ełku. Będzie ono służyć pacjentom  Centrum Leczenia Guzów Mózgu w Ełku.