Program, który zastąpi profilaktykę 40 PLUS otrzymał nazwę Moje zdrowie. Program Moje zdrowie będzie polegał na okresowych, bezpłatnych bilansach (przeglądach) stanu zdrowia osób dorosłych, po 20 roku życia. U osoby zgłaszającej się na bilans, będzie dokonywana ocena:
- stylu życia,
- predyspozycji do zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe wg skali SCORE (szacuje prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób układu krążenia w ciągu 10 lat),
- predyspozycji do zachorowania na choroby uwarunkowane genetycznie,
- stanu psychicznego, w tym uzależnień,
- funkcji poznawczych (pamięć, percepcja, uwaga, myślenie, język) u osób po 60 roku życia,
- realizacji szczepień,
- wyników badań laboratoryjnych.
Na bilans będą składać się następujące etapy:
- wypełnienie ankiety w IKP (Internetowe Konto Pacjenta) lub w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
- badania laboratoryjne (wykonywane z krwi, także kału), których zakres wynikał będzie z odpowiedzi zamieszczonych w ankiecie,
- wizyta podsumowująca bilans, uwzględniająca przeprowadzenie pomiarów – wzrostu, masy ciała, BMI (parametr, na podstawie którego wnioskuje się o nadwadze lub otyłości) i obwodu brzucha,
- ewentualna interwencja zdrowotna (skierowanie pacjenta na porady edukacyjne, np. porady związane z rzuceniem palenia).
Kto będzie mógł skorzystać z programu Moje zdrowie?
- Program Moje zdrowie dedykowany jest dla osób dorosłych, od 20 roku życia. Osoby w wieku 20-49 lat będą mogły skorzystać z programu raz na pięć lat. Osoby w wieku od 50 roku życia mogą wykonywać bilanse częściej – raz na trzy lata.
Od kiedy będzie dostępny program Moje zdrowie?
Program będzie uruchomiony 5.05.2025 roku.
Co jeszcze reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające program Moje zdrowie?
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, poza programem Moje zdrowie uwzględnia również inne zmiany, które zagoszczą w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej.
Rozporządzenie umożliwia lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej:
- wystawienie skierowania na badanie w kierunku HIV,
- wystawienie skierowania na badanie stężenia wapnia całkowitego,
- skierowanie dziecka na etapie rocznego obowiązkowego przygotowania
przedszkolnego (w „zerówce”) na badanie lipidogramu (cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, trójglicerydy, cholesterol nie-HDL). Badanie ma na celu wykrycie rodzinnych uwarunkowań do hipercholesterolemii (zaburzenie w gospodarce tłuszczów, zwiększające ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych), a w razie niepokojącego wyniku skierowanie dziecka do poradni zaburzeń metabolicznych.
Rozporządzenie zakłada również zwiększenie udziału pielęgniarek w realizacji świadczeń w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej.
Aby wziąć udział w Programie Moje zdrowie należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego/ pielęgniarki rodzinnej.
Pacjenci , którzy korzystali z badań 40 + muszą odczekać 12 miesięcy od wykonania ostatniego badania.